Salarizare – exemplu calcul

Salarizare – exemplu calcul

Presupunem:

– luna salarizare: Noiembrie 2010 (Zile lucratoare 22)

– un salariu brut negociat de 2500 lei si o norma de 8 ore / zi.

– un CM cod 01 in perioada 01-08.11.2010 (presupunem ca angajatul a lucrat integral 6 luni anterioare avand acelasi venit brut)

– un CO in perioada 24-26.11.2010


CALCUL SALARII

Determinarea mediei zilnice pentru CM:

Se calculeaza raportand suma veniturilor din ultimile 6 luni la suma zilelor lucrate in ultimele 6 luni.

(2500 + 2500 + 2500 + 2500 + 2500 + 2500) / (20 + 22 + 22 + 22 + 22 + 21) = 15000 / 129 = 116.28


Determinarea venitului din CM:

Se calculeaza inmultind numarul de zile lucratoare din intervalul cuprins pe certificat cu media zilnica anterior determinata, tinand cont de procentul CM-ului.

6 * (116.28 * 75%) = 6 * 87.21 = 523.26 => 523

Deci FNUASS va suporta o zi, adica 87 lei, iar firma restul, adica 523 – 87 = 436 lei


Determinarea mediei zilnice pentru CO:

Se calculeaza raportand suma veniturilor din ultimile 3 luni la suma zilelor lucrate in ultimile 3 luni.

(2500 + 2500 + 2500) / (22 + 22 + 21) = 7500 / 65 = 115.38

Verificam daca tarifarul zilnic al lunii de calcul nu este mai mare decat media calculata anterior; in calcul se va lua maximul dintre cele doua:

2500 / 22 = 113.64


Determinarea venitului din CO:

115.38 * 3 = 346.14


Determinarea venitului aferent timpului lucrat (venitul realizat):

– Determinam tarifarul zilnic: 2500 / 22 = 113.64

– Determinam tarifarul orar: 2500 / (22*8) = 2500 / 176 = 14.20

Venit realizat = ((22 *8) – (6*8) – (3*8)) * 14.20 =

(176 – 48 – 24) * 14.20 =

104 * 14.20 =

1476.80

Venitul brut:

VB = 523 + 346.14 + 1476.8 = 2345.94 => 2346


Contributii aferente salariatului:

CAS 10.5%

Atunci cand avem CM, CAS-ul este compus din doua parti, una aferenta perioadei de CM si una aferenta restului de venituri:

CAS aferent CM = (600 / 22 * 6) * 10.5% = 163.64 => 164 * 10.5% = 17.22 => 17

CAS aferent veniturilor = (2346 – 523) * 10.5% = 1823 * 10.5% = 191.42 => 191

CASS 5.5%

(2346 – 523) * 5.5% = 100.27 => 100

SOMAJ 0.5%

(2346 – 87) * 0.5% = 11.30 => 11

Impozi 16%

Determinam deducerea personala:

– – rotunjirea se face la 10.

DPB = 250 * [1 – (2346 – 1000) / 2000] = 90

Venit impozabil = 2346 – 17 – 191 – 100 – 12 = 2026

Baza impozit = 2026 – 90 = 1936

Impozit = 1936 * 16% = 309.76 => 310

Determinarea restului de plata:

RP = 2346 – 17 – 191 – 100 – 11 – 310 = 1717


Contributii angajator:

CAS 20.8%

Si aici avem doua CAS-uri, la fel ca la angajat.

CAS aferent CM = (600 / 22 * 6) * 20.8% = 163.64 => 164 * 20.8% = 34.11 => 34

CAS aferent veniturilor = (2346 – 523) * 20.8% = 1823 * 20.8% = 379.18 => 379

Total = 413

FAAMBP

– – presupunem procentul 0.279%.

– – se calculeaza la fel ca si CAS-ul

– FAAMBP aferent CM = (600 / 22 * 6) * 0.279%= 163.64 => 164 * 0.279%= 0.46 => 1

– FAAMBP aferent veniturilor = (2346 – 523) * 0.279% = 1823 * 0.279% = 5.09 => 5

Total = 6

CASS 5.2%

(2346 – 87) * 5.2% = 117.47 => 117

FNUASS 0.85%

(2346 – 87) * 0.85% = 19.20 => 19

SOMAJ 0.5%

(2346 – 87) * 0.5% = 11.30 => 11

FOND GARANTARE 0.25%

(2346 – 87) * 0.25% = 5.65 => 6

COMISION ITM 0.75%

(2346 – 87) * 0.75% = 16.94 => 17